نام کاربري: رمز عبور:

بهترین زمان برای ختنه نوزاد و بهترین کلینیک ختنه

بازديد : 84 | شنبه 17 مهر 1400 - 14:26
drbehroozsoltani
ارسالي ها : 4
عضويت : 3 /6 /1400
بهترین زمان برای ختنه نوزاد و بهترین کلینیک ختنه

آشنایی با عمل ختنه کردن نوزادان


در طی این عمل ابتدا پزشک ناحیه تناسلی را با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده به‌طور کامل تمیز خواهد کرد. سپس با استفاده از یک بی‌حسی عمل را آغاز می‌کند. جهت بی‌حسی و کاهش درد می توان از راهکارهای متفاوتی استفاده کرد. از دو نوع بی حس کننده موضعی برای کم درد تر شدن عمل نوزاد استفاده می شود:


یکی از رایج‌ترین و کم‌عارضه‌ترین آنها استفاده از کرم‌های بی‌حسی است که حداقل 20 تا 40 دقیقه زمان لازم دارد تا اثر کامل خود را بگذارد.


روش دیگر بی حسی استفاده از داروهای تزریقی که برای اثربخشی به زمان کمتری نیاز دارد و ممکن است دوره بی حسی کمی طولانی تر ایجاد کند.

گاهی این عمل میتواند همراه با خونریزی باشد که می توان هرگونه خونریزی را با استفاده از گرما (cauterisation) متوقف کرد، و لبه های باقیمانده پوست با استفاده از بخیه های جذبی به هم کوک می شوند.


در مراحل پایانی با استفاده از گاز، پماد و حلقه‌ای پلاستیکی روند عمل را خاتمه می‌دهند. حلقه جهت جلوگیری از برخورد ناحیه با پوشک و لباس نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چه زمانی برای ختنه کردن مناسب است؟


آمادگی برای ختنه کردن


جهت انجام این عمل برای فرزند خود ابتدا باید در نظر بگیرید که او آمادگی لازم برای انجام این عمل را دارد یا خیر؟ باید دراین‌باره از پزشک متخصص اطفال بخواهید که نظر خود را در خصوص آمادگی فرزند شما بدهد تا بتوانید تصمیم نهایی درستی بگیرید.
در اغلب مواقع نوزادان می‌توانند چند روز پس از به دنیا آمد این جراحی را انجام دهند. اما ممکن است در برخی از کودکان به دلایل مختلفی مانند نارس بودن، وجود اختلالات مادرزادی و کوچکی آلت تناسلی انجام این عمل به تعویق بیافتد.
بهترین زمان ختنه کردن


به طور کلی دوران شیرخوارگی، یعنی از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی، معمولاً زمان خوبی برای ختنه انتخابی کودکان پسر است، زیرا در این دوران پوست ختنه‌گاهشان نازک‌تر است. اما در سنین بالاتر، به ویژه بعد از سه سالگی می‌تواند از لحاظ روحی برای کودکان ما مناسب نباشد. زمان و سن انجام ختنه یک کودک پسر، با توجه به نظر پزشک اطفال کودک شما بسیار متغیر است و هر پزشکی اغلب نظر خودش را در این رابطه دارد که شاید بهتر است به نظر پزشک آگاه کودک خودتان اعتماد کنید. از طرفی هم، اگر تصمیم به این کار دارید زیاد نگران نباشید، چون آلت تناسلی کودک پسرتان آن‌قدرها که به نظر می‌آید حساس نیست و ختنه هم آسیبی به او نمی‌رساند.


بر اساس تحقیقات انجام شده، نوزادانی که در روزهای اولیه، ختنه را انجام می‌دهند خطر ابتلا به عفونت ادراری در آنها به‌شدت کاهش می‌یابد. همچنین تمیز و ضدعفونی کردن پسرانی که ختنه انجام داده‌اند بسیار راحت‌تر از سایر افراد است.
چه زمانی نباید ختنه انجام شود؟


با وجود آنکه بهترین زمان انجام این عمل در نوزادی است، اما گاهی اوقات شرایطی وجود دارد که نوزاد آمادگی برای انجام این عمل را ندارد. ابتدا باید با پزشک متخصص در این خصوص مشورت کنید و در صورت صلاح دید متخصص عمل جراحی امکان پذیر خواهد بود. در صورت داشتن شرایط زیر ختنه انجام نمی‌شود:


  • نوزادانی که زودتر از زمان موعود به دنیا آمده‌اند، شرایط انجام این عمل را نخواهند داشت.
  • نوزادانی که پوست آلت‌شان ملتهب است، می‌بایست انجام این عمل به تعویق بیفتد.
  • نوزدانی که آلت کوچک‌تر از حد نرمال داشته باشند، نباید عمل را انجام دهند.
  • نوزادانی که دچار اختلالات خونریزی است و بیماری خاصی هستند.
  • نوزادانی که دچار ناهنجاری‌های مادرزادی هستند.
روش گامپ گومکو


از ابزار ویژه ای به نام کاوشگر برای جدا کردن جلوی پوست از آلت تناسلی استفاده می شود (معمولاً توسط غشای نازک به آنها ملحق می شوند). بعد یک وسیله زنگ دار روی سر آلت تناسلی مرد و زیر شاخک تعبیه شده است (برای اجازه دادن به این امر ممکن است برش ایجاد شود). سپس پوست ختنه گاه به طرف بالا و زنگ کشیده شده و گیره ای در اطراف آن محکم می شود تا جریان خون به ناحیه کاهش یابد. از پوست سر برای بریدن و برداشتن پوست ختنه گاه استفاده می شود.


 


روش گیره مگن


در این روش نیز پوست پیشانی با پروانه از سر آلت جدا می شود. سپس پوست ختنه گاه جلوی سر بیرون کشیده می شود و از طریق گیره فلزی به همراه شکاف داخل آن وارد می شود. این گیره در حالی نگه می دارد که پوست ختنه گاه با پوست سر بریده می شود و چند دقیقه پس از این کار باقی می ماند تا مطمئن شوید که خونریزی کنترل شده است.


ویژگی های مهم که در انتخاب دکتر متخصص ختنه نوزاد و کلینیک ختنه باید در نظر داشته باشیم


سابقه و خوشنامی
بهتر است قبل از انتخاب یک پزشک و یا مرکز و بهترین کلینیک ختنه از سوابق خوب و خوشنامی آن اطمینان حاصل کنید. برای این مورد می‌توانید از اطرافیانتان که قبلا کودکان خود را ختنه کرده‌اند درباره جایی که این عمل را انجام داده‌اند سوال کنید و همچنین می‌توانید با جستجو در اینترنت نظرات مادران مختلف را درباره بهترین دکتر ختنه و کلینیک‌ها و مراکز ختنه بخوانید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. همچنین پیشنهاد می‌شود که در صورت داشتن فرصت کافی قبل از ختنه به جایی که قصد ختنه نوزادتان را دارید مراجعه کنید و از والدینی که تجربه استفاده از آن مرکز را دارند درباره کیفیت خدمات سوال کنید و از نزدیک محیط و دکتر موردنظر را ببینید تا با اعتماد بیشتری نوزادتان را به آن‌ها بسپارید.
در دسترس بودن
ممکن است بعد از عمل ختنه مشکلاتی برای کودک شما ایجاد شود و نیاز باشد تا برای حل مشکل و استرس تان بتوانید به راحتی با پزشک خود مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید. پس قبل از انجام عمل با سوال از دکتر و یا منشی او بپرسید تا در چه شرایطی و تا چه حدی می‌توانید مشکلات خود را به صورت تلفنی با پزشک کودکتان در میان بگذارید.
قیمت و هزینه ختنه
یکی دیگر از عواملی که در انتخاب یک کلینیک ختنه برای پدر و مادرها مهم است هزینه ختنه است. ما پیشنهاد می‌کنیم که قیمت را در اولویت‌های بعدی پس از کیفیت و خوشنامی و در دسترس بودن قرار دهید. چرا که شما یکبار بیشتر قرار نیست هزینه‌ای بابت ختنه پرداخت کنید. پس ارزش این را دارد که هزینه بیشتری در ازای دریافت خدمات بهتر پرداخت کنید و سلامتی نوزاد خود را به خطر نیاندازید.
نزدیکی به محل زندگی
همچنین بهتر است که کلینیک ختنه ای را انتخاب کنید که خیلی از محل زندگی شما دور نباشد. بهتر است تا در صورت بروز مشکلاتی برای کودکتان بتوانید به راحتی به پزشک خود مراجعه کنید و از او راهنمایی بگیرید. بنابرین سعی کنید یک کلینیک در مرکز شهر و یا نزدیک به منزل خود انتخاب کنید تا دسترسی و زمان کمتری برای رسیدن به مطب و کلینیک لازم باشد.
دستگاه اتوکلاو و بهداشت محیط و لوازم
همچنین بهتر است که اطمینان حاصل کنید که کلینیک و مرکز ختنه مورد نظر مجهز به دستگاه استریل کننده ی اتوکلاو باشد تا لوازم مورد استفاده را هربار استریل کنند. استفاده از دستگاه اتوکلاو بهتر از این است که لوازم فقط با شستشو با آب و الکل تمیز شوند. با توجه به قیمت بالای این دستگاه بسیاری از مراکز و کلینیک‌ها و مطب‌ها به این دستگاه مجهز نیستند.
تجهیزات ختنه
تجهیزات ختنه مورد استفاده و حلقه ای که برای ختنه استفاده می‌شود نیز در کیفیت عمل ختنه اثرگذار است و هرچه تجهیزات بهتری استفاده شود عمل بهتر و با درد کمتری انجام می‌شود.


ارسال پيام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.