نام کاربري: رمز عبور:

انواع شیر فلکه سوزنی از لحاظ جنس و اندازه

بازديد : 103 | سه شنبه 18 شهریور 1399 - 15:40
valvesend
ارسالي ها : 9
عضويت : 18 /6 /1399
انواع شیر فلکه سوزنی از لحاظ جنس و اندازه


انواع شیر فلکه سوزنی از لحاظ جنس و اندازه


شیر فلکه سوزنی


شیر فلکه سوزنی یا needlevalves که اسم خود را از شکل دیسک و نشیمنگاه خود گرفته از لحاظ ساختمان و طرز کار جزو خانواده شیرهای کروی می باشد با این شیرها می توان کنترل دقیق جریان سیال را به خصوص در لوله های باریک و ظریف برقرار کرد.
ساختمان این شیر طوری است که جریان به یک حفره کوچک هدایت می شود و پس از چرخش °90 به نوک یک مخروط هدایت می شود و همانگونه که از شکل پیداست جریان از بین این حفره و یک قطعه سوزنی شکل به خروجی راه می یابد ..دیسک این نوع شیر از میله مخروطی شکل نازکی تشکیل شده که از داخل سوراخ مدور صفحه عبور می کند و جریان حرکت سیال را محدود می سازد. ساختمان این شیرها بیشتر در کاربراتورها به کار می رود .
این نوع شیر از لحاظ ساختار بسیار ظریف و تقریبا کوچک می باشد و بعلت داشتن مکانیسم مورد اعتماد در عملیات حساس و دقیق به کار گرفته می شود .
در آزمایشگاه های نفت یا پتروشیمی و وسائل ابزار دقیق کاربرد آن بسیار می باشد . قطر شیرهای سوزنی معمولا از 2 اینچ تجاوز نمی کند و شیر سوزنی را بیشتر در محل هایی به کار می برند که محدودیت لازم باشد و منظور از محدودیت یعنی تاخیر زمانی و تغییر آرام فشار است .


شیرهای اتوماتیک یا خودکار


برای عملکرد این مدل از شیرها ، انرژی لازم از خود سامانه مانند انرژی موجود در خطوط لوله انتقال آب تامین می شود ؛ مانند فشارشکن، یک طرفه، کنترل سطح آب در مخازن و غیره.
ایـن شـیرها ، خـود بـه دو گـروه تقـسیم می شوند که عبارتند از:
الف) شیرهایی که انرژی سامانه مستقیما به شیر وارد می شود تا عمل مورد نظر را انجام بدهد مانند شیرهای یک طرفه معمولی، شیر شناور (فلوتر) کوچک و غیره.
ب) شیرهایی که انرژی سامانه به طور مستقیم برای به کار انداختن شیر کافی نیست و در نتیجه از سامانه پیلـوت بـرای تقویـت نیروی مورد نیاز شیر استفاده می شود. در این شیرها سامانه پیلوت مانند مغز شیر عمل می کند و شیر اصلی از فرمان هایی کـه از سامانه پیلوت صادر می شود، تبعیت می کند؛ مانند شیرهای فشارشکن، شیرهای اطمینان پیلوت دار و شیرهای کنترل سطح آب در مخازن .
ارسال پيام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.