نام کاربري: رمز عبور:

روش های تشخیصی سرطان روده و مراحل درمان و جراحی آن

بازديد : 104 | سه شنبه 20 خرداد 1399 - 15:55
dralibakhshi
ارسالي ها : 6
عضويت : 27 /1 /1399
روش های تشخیصی سرطان روده و مراحل درمان و جراحی آن

سرطان کولون یا روده بزرگ چگونه درمان می‌شود؟سرطان کولون ممکن است در مراحل اول یک توده یا پولیپ خوش خیم باشد که با جراحی ساده می توان آن را بیرون آورد و قابل درمان است اما در مراحل پیشرفته، این بیماریم مکن است بدخیم شود و به مناطق دیگر بدن گسترش پیدا کند. در این صورت راه درمان آن مثل انواع دیگر سرطان، شیمی درمانی یا پرتو درمانی است این نوع از سرطان پیشرفت خیلی کندی دارد، این مسئله سبب می شود تا امکان درمان آن تا زمان زیادی وجود داشته باشد و از طرفی باعث می شود که با بی توجهی به علائم آن مثل دفع خون یا لخته های خونی اسهال یا یبوست بی دلیل و کاهش وزن سریع و بی مورد بهترین زمان برای درمان بیماری از دست برود.


عوامل خطر سرطان کولونعواملی وجود دارند که به ایجاد شدت و پیشرفت این بیماری کمک می کنند، عواملی مثل عادت به سیگار کشیدن یا نوشیدن مشروبات الکلی عادت به خوردن غذاهای چرب و پر کالری مثل فست فودها، چاقی و مصرف کم سبزیجات و میوه های تازه، به طور کلی مصرف مواد غذایی فیبر دار مثل میوه و سبزیجات که به عمل دفع و هضم غذا کمک می کنند یکی از بهترین راه های پیشگیری از سرطان روده بزرگ است علاوه بر این، میوه ها، سبزیجات و مواد غذایی تازه و کاملا پخته شده، مطمئن ترین منبع تامین ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و عناصر لازم برای سلامتی بدن ما می باشد، عناصری مثل سلنیوم، کلسیم، مس و آهن نیز مفید هستند.
گذشته از همه این موارد، تشعشعات امواج رادیویی به بوجود آمدن سرطان روده بزرگ یا سریعتر شدن پیشرفت آن کمک می کنند، پس دور ماندن از این امواج هم یک راه دیگر برای پیشگیری از این بیماری خطرساز و دردناک است.


سرطان رکتوم, کولون, کولورکتال چیست؟

درمان سرطان  رکتوم:
درمان بیشتر سرطان های رکتوم با ترکیبی از درمان های جراحی، رادیوتراپی (پرتودرمانی) و شیمی درمانی انجام می شود.
-  مرحلهI  سرطان رکتوم: جراحی به تنهایی ممکن است سرطان را معالجه کند.
-  مرحله II  و III : معمولا همراه با جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی توصیه می شود، گاهی شیمی درمانی و رادیوتراپی قبل از جراحی برای بیمار انجام می شود (شیمی رادیوتراپیِ پیش از جراحی) و بعد از جراحی بیمار باز هم شیمی درمانی می گیرد.
-  مرحله IV : درمان  عمده به صورت شیمی درمانی است که می تواند با جراحی یا بدون جراحی باشد .

کمورادیاسیون پیش از جراحی(نئوادجوونتNeoadjuvant ) :گاهی برای بیماران مبتلا به سرطان رکتوم قبل از جراحی ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی تجویز می شود که به این درمان نئوادجوونت گویند. این درمان باعث کوچک شدن تومور قبل از برداشتن آن می شود و در نتیجه احتمال عود تومور یا شانس ایجاد کولوستومی دائم را کم می کند.

دو روش رایج دریافت شیمی درمانی حین رادیوتراپی عبارتند از:

•  استفاده از نوعی پمپ که درون ساکی که دور کمر بیمار بسته می شود قرار می گیرد، این دستگاه داروی شیمی درمانی را (داروی 5-FU) به مدت 6 هفته به درونِ وریدی در سینه پمپ می کند.
•  استفاده روزانه از دارویی خواراکی به نام کیپسیتابین(Capecitabine). استفاده از قرص راحت تر است چون دیگر نیازی به وجود پمپ نمی باشد. هر چند پمپ درون وریدی داروی5-FU درمان استاندارد است، اما کپسیتابین هم می تواند به اندازه پمپ 5-FU موثر باشد. بیمار باید در مورد منافع و عوارض این دارو با پزشک خود صحبت کند.

 -  جراحی: در جراحی قسمت سرطانی رکتوم و غدد لنفاوی همراه برداشته می شوند. گاهی جراح سرطان معده مجبور می شود مقعد را هم همراه رکتوم بردارد، اگر مقعد و رکتوم برداشته شوند، جراح باقیمانده روده را به شکافی روی پوست شکم وصل می کند به این شکاف کولوستومی می گویند. یک کیسه در دهانه کولوستومی قرار می گیرد تا مدفوع را جمع کند.
نوع جراحی که برای بیمار انجام می شود به ناحیه ای که تومور قرار دارد و میزان گسترش و همچنین جراح سرطان گوارش بستگی دارد.

درمان های بعد از جراحی :

معمولاً توصیه می شود که بیمار، بعد از جراحی، شیمی درمانی هم داشته باشد(ادجوونت) نوع درمانی که بیمار بعد از جراحی دریافت می کند، به مرحله سرطان و درمانی که قبل از جراحی گرفته است، بستگی دارد.
•  اگر تومور در مرحله II و III  باشد و بیمار قبل از جراحی، شیمی درمانی نگرفته باشد، احتمالا ً بعد از جراحی تحت  کمورادیاسیون  قرار خواهد گرفت که به این مرحله کمورادیاسیون  ادجوونت (تکمیلی) گفته می شود.
•  اگر بیمار قبل از جراحی تحت کمورادیاسیون قرار گرفته باشد، بعد ازجراحی حد اقل به مدت 4 ماه به شیمی درمانی (بدون رادیوتراپی بیشتر) نیاز دارد.


پیگیری پس از درمان:
بعد از اتمام درمان سرطان کولورکتال، پیگیری های پس از آن و مراجعه به تیم درمانی بسیار مهم است. بیمار باید به طور منظم به مدت چند سال به پزشک جراح سرطان معده  مراجعه کند تا علائم عود سرطان بررسی شود.

برنامه پیگیری افراد ممکن است کمی متفاوت باشد ولی معمولاً یکی از حالات زیر است:

•  یک کولونوسکوپی کامل بعد یا قبل از جراحی توصیه می شود تا در صورتیکه که  پولیپ یا سرطانی قبلاً دیده نشده است مشخص شود. کولونوسکوپی معمولاً یک و چهار سال بعد از جراحی تکرار می شود، و بعد از آن هر 5 سال یکبار تکرار می شود. اگر پولیپ یا سرطان جدیدی کشف شود، برنامه این پیگیری ممکن است تغییر کند.
•  معمولاً بیمار باید برای سه سال اول، هر 4-3 ماه یکبار بعد از آن برای دو سال هر شش ماه یکبار و بعد از آن سالی یکبار به پزشک مراجعه کند. بیشتر ویزیت ها شامل یک شرح حال و معاینه فیزیکی می باشد. بهتر است برای وجود نشانگرهای سرطان کولون(CEA)، هر سال یکبار آزمایش خون گرفته شود.
•  بهتر است بیمارانی که در مراحل II  و III  سرطان کولون درمان شده اند به مدت سه سال ، سالی یکبار سی تی اسکن بگیرند.
•  متخصصان برای بیمارانی که بعد از درمان سرطان رکتوم، مقعدشان حفظ شده است و رادیوتراپی نشده اند، پیشنهاد می کنند که به مدت 5 سال، هر 6 ماه یکبار پروکتوسیگموئیدوسکوپی انجام دهند.
انجام کولونوسکوپی واقعی:
از آنجایی که نمی توان متوجه این سرطان شد (علامتی ندارد)، لذا غربالگری تنها راه تشخیص آن می باشد.
در آغاز سن 50 سالگی، بیشتر مردم باید کولونوسکوپی را هر 10 سال یک بار انجام دهند.
در روش کولونوسکوپی، برای بررسی روده بزرگ و راست روده، یک دوربین کوچک را وارد روده می کنند.مراحل سرطان کولورکتال:
وجود سرطان در هر یک از مراحل زیر، نوع درمان را مشخص می کند.
– مرحله صفر : 
سرطان تنها در لایه داخلی روده بزرگ یا مقعد قرار دارد.
– مرحله 1 : سرطان دورتر از دیواره داخلی روده بزرگ یا مقعد منتشر نشده است.
– مرحله 2 : سرطان در لایه عضلانی روده بزرگ یا مقعد انتشار یافته است.
– مرحله 3 : سرطان در  همان منطقه، در یک و یا چند گره لنفاوی انتشار یافته است.
– مرحله 4 : سرطان به دیگر مناطق بدن انتشار یافته است مانند: کبد، ریه و استخوان ها.
اگر تومور به قسمت های مختلف بدن پخش شده باشد، جراحی درمان کننده سرطان نیست، اما می تواند تومورهای اضافی را بردارد و علائم سرطان را کاهش دهد.
ارسال پيام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.