نام کاربري: رمز عبور:

روش های مختلف درمان سرطان سینه (سرطان پستان)

بازديد : 96 | چهارشنبه 27 فروردین 1399 - 15:41
dralibakhshi
ارسالي ها : 6
عضويت : 27 /1 /1399
روش های مختلف درمان سرطان سینه (سرطان پستان)

روش های درمان سرطان سینه

این روش ها عمدتاً چهار مورد می باشند:

1- جراحی

2- شیمی درمانی

3- رادیوتراپی

4- هورمون درمانی

انتحاب روش درمان برای هر فرد به عوامل متناوبی بستگی دارد از جمله stage تومور، میزان گسترش تومور، سرعت رشد تومور، حالت سلولهای توموری به هورمون، درگیری غدد لنفاوی مربوطه، یائسگی و شرایط روحی و جسمی هر فرد که توسط پزشک متخصص و یا بهترین جراح سرطان سینه تشخیص می گردد.

به طور عمده تقسیم نوع و روش درمان براساس stage تومور به این قرار می باشد:

stage 0:

درمان مورد استفاده عمدتاً جراحی (آن هم به روش حفظ پستان ) می باشد. رادیوتراپی ممکن است 6-4 هفته بعد از جراحی انجام شود. هورمون تراپی نیز ممکن است به صلاحدید پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

stage I:

درمان عمده این مرحله جراحی می باشد که جراحی نیز به دو روش انجام می گیرد:

الف) تمام بافت سینه برداشته می شود (Total mastectomy)

ب)بافت مورد تهاجم تومور برداشته می شود و سعی بر حفظ سینه می باشد که به آن لامپکتومی یا partial mastectomy می گویند .

پس از جراحی بررسی غدد لنفاوی نگهبان و غدد لنفاوی زیر بغل لازم است.

دومین درمان مورد استفاده معمولاً رادیوتراپی می باشد که اکثراً در سرطانهایی که جراحی به روش حفط پستان صورت می گیرد لازم است. اما رادیوتراپی ممکن است در زنان بالای 70 سال انجام گیرد بخصوص اگر هورمون درمانی قابل استفاده باشد.

دو درمان دیگر شیمی درمانی و هورمون تراپی می باشد. هورمون تراپی غالباً زمانی انجام می شود که سلولهای توموری به هورمون (استروژن یا پروژسترون) حساس باشند. داروههایی نظیر تاموکسیفین حداقل به مدت 5 سال به بیمار داده می شود.

شیمی درمانی: انتخاب این روش بستگی زیادی یه سایز تومور، گسترش و تهاجم آم دور جدار تومور دارد.

stage II:

در این نوع نیز عمده درمان برپایه جراحی استوار می باشد که بیشتر به روش حفظ پستان انجام می گیرد. بررسی غدد لنفاوی نگهبان و غدد زیر بغل لازم است. چنانچه شواهد درگیری غدد لنفاوی وجود داشته باشد در این جا از رادیوترای استفاده می کنیم. در این دسته از بیماران ممکن است بسته به شرایط شیمی درمانی قبل و یا بعد از عمل جراحی مورد استفاده قرار بگیرد اگر بعد از عمل جراحی نیاز به شیمی درمانی باشد رادیوتراپی بعد از شیمی درمانی انجام می شود. همچنین هورمون تراپی همانند stage I ممکن است اجرا شود.

Stage III:

درمان این دسته با توجه به سایز و گسترش تومور متفاوت با دو دسته قبل می باشد. درمان عمدتاً به ترتیب زیر انجام می شود:

1- اولین قدم در درمان، انجام شیمی درمانی می باشد تا توده کنترل شود ( اگر بیمار HER2 مثبت باشد داروی مورد استفاده Herceptin میباشد)

2- در این دسته غده لنفاوی نگهبان چک نمی شود و به جای آن به بررسی غدد لنفاوی زیر بغل می پردازیم.

3- همانند مورد قبل عمل جراحی انجام می گیرد. بیمار بسته به شرایط معمولاً بعد از عمل نیاز به شیمی درمانی، رادیوتراپی و هورمون درمانی دارد که همانطورکه گفته شد معمولاً رادیوتراپی بعد از شیمی درمانی انجام می گیرد همچنین بازسازی سینه به بعد از رادیوتراپی موکول می شود.

Stage IV:

به طور معمول درمان در این stage ترکیبی از شیمی درمانی، رادیوتراپی و هورمون درمانی می باشد.

جراحی در این مرحله انتخاب اول نمی باشد اما گاهی بسته به شرایط با هدف کاهش درد بیمار و عوارض این مرحله انجام می شود (این عوارض عبارتند از: فشار بر نخاع، شکستگی استخوان هاو...)

داروههایی نیز ممکن است بر کنترل شرایط داده شود مثل ضدافسردگی برای کنترل شرایط روحی بیمار، ضد تشنج و ضد درد برای کنترل درد و ...

درمانهای جدیدی از جمله ایمونوتراپی به تازگی مورد استفاده قرار می گیرند که هدف این درمان افزایش ایمنی فرد در مواجهه با سلولهای توموری است تا فرد متوجه عوارض کمتری بشود و لی اثر بخشی این درمان هنوز مورد بحث است.

ارسال پيام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.