نام کاربري: رمز عبور:

معاینات شغلی و معاینات دوره ای چیست؟

بازديد : 144 | سه شنبه 30 مهر 1398 - 12:58
borzooye
ارسالي ها : 4
عضويت : 29 /7 /1398
معاینات شغلی و معاینات دوره ای چیست؟
آشنایی با اصول و الزامات معاینات دوره ای
یکی از شناخته شده‌ترین و رایج ترین انواع معاینات شغلی، معاینات دوره ای (periodic examination) می‌باشد. این نوع معاینات که نوعی از پیشگیری ثانویه است، با فواصل زمانی معین ( اغلب یکساله ) انجام می‌شوند. انجام دوره ای این معاینات به منظور تامین دو هدف اصلی و عمده می‌باشد:


_شناسایی اولیه و زود هنگام شاغلینی مشکوک به بیماری‌های ناشی از کار در مراحل اولیه وقابل درمان.
_انجام Fitness for Work در شاغلینی که شرایط محیط کار بر روی بیماری آنها تاثیر سوء بر جای می‌گذارد.


معاینات بدو استخدام و معاینات ادواری در واقع حکم مهر تائید بر معاینات پیش از استخدام دارد. چنانچه اولین علائم بروز بیماری ها ( اعم از شغلی و غیر شغلی ) نمایان شود طی انجام معاینالت ادواری (حداقل سالی یکبار) میتوان با صرف کمترین هزینه جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و سلامتی شاغل را تضمین کرد. ازاین منظر معاینات ادواری نوعی بیمه عمر تلقی میگرددکه از بروز ازکارافتادگی های پیش از رسیدن به سن بازنشستگی در نیروی کار و تولید کشور جلوگیری میکند.
زمان انجام معاینات دوره ای
دكتر كاظم ندافي طبق خبری درباره معاینات شغلی گفت: معاينات دوره اي كارگران بر اساس قانون كار باید سالي يكبار و با هزينه كار فرما صورت گيرد و به همین منظور در حال حاضر 150 پزشک متخصص طب کار و 450 پزشک عمومی دوره دیده واجد صلاحیت برای معاینات دوره‌ای سلامت شغلی مشغول فعالیت می باشند. دکتر ندافی در خصوص نحوه نظارت بر کارگاه ها برای انجام این معاینه ها گفت: 2 هزار بازرس بهداشت حرفه‌ای در کشور فعالیت‌های مربوط به معاینات سلامت شغلی را پیگیری می‌کنند و در ساختار کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، خانه‌های بهداشت کارگری، پست امداد بهگر و مرکز بهداشت کار، پوشش ما را در تمام مراکز کارگری تامین می‌کنند.
در واقع مذاکره با کارشناس بهداشت حرفه ای و معاینات بالینی باید با فواصل منظم در طول دوره استخدام طبق یکی از استاندارد های محلی، ایالتی یا فدرال قابل اجرا انجام شود، اگر استانداردی موجود نبود و مخاطرات در حد مینیمم بود باید معاینات با فواصل 3 تا 5 سال یا با توجه به توصیه یک پزشک طب کار با تجربه انجام گردد. اگر علائم مربوط به مواجهه با آلاینده در کارگر تشدید شد، انجام معاینات پزشکی ضرورت دارد. بررسی و مذاکره درباره تاریخچه پزشکی، محیطی و حرفه ای، معاینات بالینی و تست های آزمایشگاهی و فیزیولوژیکی منتخب که هنگام قبل از استخدام انجام شده بایستی در هنگام تغییر شغل یا پایان قرارداد برای تعیین وضعیت سلامتی کارگر در هنگام پایان استخدام وی نیز تکرار گردد. هر گونه تغییرات در وضعیت سلامتی کارگر بایستی با شاخص های سلامتی جمعیت مرجع مقایسه گردد.
اهداف معاینات دوره ای
اثبات وجود یا عدم وجود اثرات احتمالی ناخوشایند کار بر سلامت فرد که در آینده ممکن است منجر به ازکارافتادگی شاغل و ادعای خسارت توسط وی یا سازمان بیمه گر گردد. معایناتی هستند که در دوره های زمانی خاص با فاصله های معین جهت رسیدن به اهداف زیر صورت می گیرد:
_تشخیص زود رس بیماری ها و عوارض ناشی از کار
_درمان به هنگام و جلو گیری از بیماری های شغلی
_پیشنهاد برای تغییر شغل و یا محدود ساختن کار کارگران بیمار
_جلوگیری از انتقال و پخش بیماری های واگیر
_پیشگیری از بروز بیماری های حرفه ای در افرادی که کار همانند دارند
_بررسی اثرات عوامل زیان آور محیط کار بر روی کارگران
_ارزشیابی روش های پیشگیری و ایمنی


ارسال پيام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.