نام کاربري: رمز عبور:

کلینیک روانشناسی

بازديد : 141 | یکشنبه 05 خرداد 1398 - 00:13
topwebb
ارسالي ها : 16
عضويت : 2 /9 /1397
کلینیک روانشناسی
روانشناس خوب

در زندگی هر کدام از ما مسائل و پیشامدهایی وجود داشته شاید اتفاقات ناخوشایند غیر منتظره ­ای که روح و روانمان را درگیر می­کند. دچار شوک و سردرگمی و اضطراب می­شویم. گاهی احساس یأس می­کنیم. اعتماد به نفس خود را از دست می­دهیم و احساس درماندگی و بی کفایتی می­کنیم. همه­ ی ما کم و بیش و به درجات مختلف در یک جاهایی از زندگی دچار این پیشامدها بوده ­ایم و این احساسات را تجربه کرده ­ایم. در برخی از این مواقع فکر مراجعه به مرکز مشاوره خوب به ذهن همه ما رسیده است.
در سوگ بودن و احساس غمِ از دست دادن، عصبانیت و خشم، جمع گریزی، کسالت و بی انگیزگی، ناامیدی از افراد احساسات گریز ناپذیری هستند که به سراغمان می ­آیند و این به هیچ عنوان غیر طبیعی نیست. مسئله­ ی مهم این است که بدانیم چطور شرایط را مدیریت کنیم تا کمترین آسیب را ببینیم. این احساسات منفی جایی تمام شوند و تا ابد زندگی ما را تحت تأثیر قرار ندهند.
گاهی باید بپذیریم و کنار بیاییم، گاهی باید مقاومت کنیم. گاهی باید ببخشیم و به آدمها فرصت باهم بودن بدهیم. گاهی باید دیرتر ببخشیم تا یادشان دهیم هر اشتباهی تاوانی دارد و گاهی باید نبخشیم تا علت گستاخی ها نباشیم.گاهی باید دیدگاه و رفتارمان را در مورد انسانها و مسایل تغییر دهیم. گاهی باید تمام کنیم و از نو شروع کنیم. گاهی باید تغییر کنیم و برای بدست آوردن و حفظ چیزهایی که ارزش داشتن را دارند با خودمان بجنگیم.
وقتی قلب و ادراکمان یک چیز را می­گوید. وقتی خود آگاه و ناخودآگاهمان هماهنگ است و یک تصمیم حالمان را خوب می­کند تردید نمی­کنیم ولی همیشه ساده نیست. رابطه ­ای که سالهاست شروع کرده ­ایم وقت و انرژی و احساساتمان را خرج کرده ­ایم مثل تخمی که کاشته­ ایم و تبدیل به نهالی شده است اینکه آیا راهی برای ترمیم رابطه وجود دارد یا نه.
وقتی به این نقطه می­رسیم معمولا افراد زیادی هستند که درگیرند. برخی دلسوزند برخی به اشتباه گمان می­برند دلسوزند ولی رفتارهایشان به دلیل بخل و حسد و کینه از سلامت برخوردار نیست. اطرافیان، دوستان و آشنایان انبوهی از راهکارها و تجربیات در اختیارمان می­گذارند و در این شرایط یکی از گزینه­ ه­ای که به ذهنمان می­رسد این است که به روانشناس خوب مراجعه کنیم. به دانش آموخته­ ی رشته­ ی روانشناسی که در این امور تحصیل کرده و مهارت حل مسئله را می­داند می­تواند بی طرفانه بدون سرزنش بدون غرض ورزی و به دور از احساسات و هیجانات منفی و به شیوه ­ای تخصصی به ما کمک کند اعتماد کنیم.
توجه داشته باشید همانطور که یک روانشناس خوب می­تواند ما را نسبت به افکار و احساسات خود به خودآگاهی برساند، ریشه ­ی مشکلات و اختلالات رفتاری را بیابد و با ارائه­ ی راهکارهایی به اصلاح شرایط کمک کند یک روانشناس بد می­تواند با عدم توجه به منشأ مشکلات و ارائه ­ی راهکارهای ناصحیح شرایط را برایمان بدتر کند.
ممکن است در مرحله­ ی اول چند روانشناس عوض کنیم تا به مورد دلخواه برسیم. این فرآیند با انتخابی آگاهانه بهتر انجام می­گیرد. می­توانیم از دوستان خود در مورد روانشناسان اطلاعاتی بدست آوریم. می­توانیم در سایت ها جستجو کنیم. از پزشک خانوادگی خود سوال کنیم تا در مورد رفتار و منش و خلقیات روانشناس اطلاعاتی بدست آوریم و ببینیم آیا مطابق خواست و انتظاراتمان باشد.
باید به تخصص ها توجه کنیم و مطابق نیازمان انتخاب کنیم. پس باید نیازهای خود و هدف انجام مشاوره را برای خود مشخص کنیم و در مورد آنها با درمانگر خود صحبت کنیم و انتظارات خود را بیان کنیم. سوالات خود را بپرسیم. بسیاری از مردم نمی­دانند روانشناس خوب باید برایشان چه کند از درمانگر انتظار می­رود بیش از خود شما در مورد مشکلتان، الگوهای احساسی عاطیفیتان و نوع رابطه ­تان شناخت داشته باشد اینها را بداند و به شما آگاهی دهد. به نحوه­ ی برخورد او و طرز برخورد با مسائل توجه داشته باشید، اینکه آیا احساس امنیت و راحتی می­کنیم، آیا در بیان احساسات خود و مسایل مختلف صادق هستیم یا نگرانی داریم. اگر در جلسات اول به این اطمینان و آرامش روانی نرسیدیم حتما باید در مورد درمانگر خود تجدید نظر کنیم.
گاهی به دلایل مختلف مثل بالا بودن هزینه­ های مشاوره و عدم حمایت بیمه و گاهی طولانی شدن دوره­ ی درمان افراد ممکن است در دام افرادی سودجو گرفتار شوند که تحصیلات و تخصص در این زمینه را نداشته باشند و تنها ویژگیشان خوش صحبتی و انگیزش هیجات افراد باشد. مثل کنفرانسهایی که با موضوعاتی به مانند اعتماد به نفس در پانزده دقیقه، موفقیت صد در صد در روابط زناشویی برگزار می­شوند.
موضوعاتی که این افراد در مورد آن صحبت می­کنند اطلاعاتی هستند که به آسانی می­توانید در کتابهای مختلف و در سایتها بیابید. از دلایل دیگر استقبال از این جلسات کلیشه­ ای عمل کردن برخی متخصصان و استفاده­ های نابجا از دارودرمانی است. تأثیر باور مردم در خصوص علم روانشناسی و اینکه علمی است وارداتی و ترجمه شده که مسائل و نیازهای افراد جامعه­ ی ایران را پوشش نمی­دهد را نباید نادیده گرفت. چند راهکار وجود دارد.


ارسال پيام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.